A Academia distribuíu entre os seus socios o listado dos traballos e profesionais que se presentaron á nominación. Os votantes, escolleron catro deles en cada unha das categorías, exceptuando as de Mellor Documental, Mellor Producción Multimedia, Mellor Curtametraxe de Ficción e Mellor Curtametraxe de Animación, xa que neste caso, os catro nomeados destas catro categorías serán elixidas polo Xurado que nomea a propia Academia –composto por 5 membros máis o Presidente da mesma, Manolo Gómez- que visionan previamente os traballos presentados. Luns 3 de maio 04

OS SOCIOS DA ACADEMIA GALEGA DO AUDIOVISUAL ELIXEN ÓS NOMINADOS ÓS PREMIOS “MESTRE MATEO 03”

Cada unha das 20 categorías que elixen os socios ten xa 4 finalistas

Longametraxe, Película para TV, Serie de TV, Programa de TV, Director, Realizador, Dirección de Producción, Dirección Artística, Fotografía/Iluminación, Maquillaxe/Perruquería, Interpretación Masculina, Interpretación Feminina, Actor de reparto, Actriz de reparto, Comunicador de TV, Banda Sonora, guión, Montaxe, Son e Deseño de Vestiario, son as 20 categorías que elixen os socios da Academia Galega do Audiovisual, de entre as 25 que están estipuladas no conxunto dos “Premios Mestre Mateo 03” que se celebra este ano. En cada unha das categorías foron 4 os nominados, que serán tamén –xunto cos que resulten das restantes categorías que corresponden ó Xurado- quen asistan á Festa dos Nominados que se celebrará o 14 de maio en Santiago, agás os 3 premios que son directamente seleccionados pola Xunta Directiva da Academia Galega do Audiovisual: o Premio Revelación “Chano Piñeiro” –ó profesional nóvel en calquera das categorías-, o Premio Especial “José Sellier” –á traxectoria empresarial ou institucional-, e o Premio de Honra “Fernando Rey”, á traxectoria profesional.

Haberá agora unha segunda votación posterior: a Academia emitirá papeletas de escrutinio cos catro nominados de cada categoría na que tódolos socios, con dereito a voto, escollerán a un gañador en cada unha delas.
As votacións

A Academia distribuíu entre os seus socios o listado dos traballos e profesionais que se presentaron á nominación. Os votantes, escolleron catro deles en cada unha das categorías, exceptuando as de Mellor Documental, Mellor Producción Multimedia, Mellor Curtametraxe de Ficción e Mellor Curtametraxe de Animación, xa que neste caso, os catro nomeados destas catro categorías serán elixidas polo Xurado que nomea a propia Academia –composto por 5 membros máis o Presidente da mesma, Manolo Gómez- que visionan previamente os traballos presentados.

NOMINADOS ÓS PREMIOS MESTRE MATEO 2003:

LONGAMETRAXE:
TRECE BADALADAS: CONTINENTAL-TORNASOL FILMS-TVG – CASTELAO PROD. – ENSUEÑO
O LAPIS DO CARPINTEIRO: FILMANOVA S.L.
O AGASALLO DE SILVIA: LORELEI PRODUCCIONES
EL CID. LA LEYENDA: FILMAX ANIMATION

PELÍCULA PARA TV:
SECUESTRADOS EN XEORXIA: FILMANOVA S.L.
XOGO DE MENTIRAS: CONTINENTAL-IMAXE
O LADRÓN DE RELIQUIAS: LUGO PRESS S.A.-CTV S.A.
COTA VERMELLA: ZENIT MULTIMEDIA S.A.

SERIE DE TV:
AS LEIS DE CELAVELLA: VOZ AUDIOVISUAL S.A.
TERRA DE MIRANDA: VOZ AUDIOVISUAL S.A.
AS VIAXEIRAS DA LÚA: IBISA TV
RÍAS BAIXAS: ZENIT MULTIMEDIA S.A.-CONTINENTAL TV

PROGRAMA DE TV:
GALICIA VISUAL: ADIVINA PRODUCCIONES
EN XOGO: TVG
GALICIA NOTICIAS: TVG
LUAR: TVG

DIRECTOR:
XAVIER VILLAVERDE. TRECE BADALADAS
ANTÓN REIXA: O LAPIS DO CARPINTEIRO
CARLOS AMIL: BLANCA MADISON
GUSTAVO BALZA: SECUESTRADOS EN XEORXIA

REALIZADOR:
CARLOS SEDES/MARISOL TORRERIO: TERRA DE MIRANDA
VALENTÍN CARRERA: AS VIAXEIRAS DA LÚA
GERARDO RODRÍGUEZ: RÍAS BAIXAS
JOSÉ VILLAVERDE: SUPERMARTES

DIRECCIÓN DE PRODUCCIÓN:
MARÍA LIAÑO: O LAPIS DO CARPINTEIRO
SECUESTRADOS EN XEORXIA
ALFONSO BLANCO: AS LEIS DE CELAVELLA
LUIS DAURA: EL CID. LA LEYENDA
INMACULADA CASTAÑO: AS VIAXEIRAS DA LÚA

DIRECCIÓN ARTÍSTICA:
ANTONIO PEREIRA: AS LEIS DE CELAVELLA
ALEXANDRA FERNÁNDEZ: SECUESTRADOS EN XEORXIA
IGNACIO PARDO: BLANCA MADISON
INÉS RODRÍGUEZ/MIKI NERVIO: TERRA DE MIRANDA

FOTOGRAFÍA / ILUMINACIÓN:
RICKY MORGADE: AS LEIS DE CELAVELLA
SUSO BELLO: SECUESTRADOS EN XEORXIA
XOSÉ MANUEL NEIRA/XOSÉ MANUEL CAAMAÑO: TERRA DE MIRANDA
JACOBO MARTÍNEZ: RÍAS BAIXAS

MAQUILLAXE/ PERRUQUERÍA:
RAQUEL FIDALGO/ MARÍA BARREIRO: O AGASALLO DE SILVIA
SUSANA VEIRA: AS LEIS DE CELAVELLA
SILVIA BATLLE/ JAVIER MOSTEIRO: BLANCA MADISON
ANA MUÍÑO/ PABLO LOURIDO: TERRA DE MIRANDA
RAQUEL FIDALGO/NOELIA ARCAY: COTA VERMELLA

INTERPRETACIÓN MASCULINA:
LUIS TOSAR: O LAPIS DO CARPINTEIRO
TRECE BADALADAS
O AGASALLO DE SILVIA
CHETE LERA: SECUESTRADOS EN XEORXIA
ALFONSO AGRA: TERRA DE MIRANDA
ANTONIO DURÁN “MORRIS”: PRATOS COMBINADOS
MANUEL CORTÉS: AS LEIS DE CELAVELLA

INTERPRETACIÓN FEMININA:
MARÍA BOUZAS: TERRA DE MIRANDA
BEATRIZ SANTANA: SECUESTRADOS EN XEORXIA
MAXO BARJAS: O LAPIS DO CARPINTEIRO
EVA FERNÁNDEZ: AS LEIS DE CELAVELLA

ACTOR DE REPARTO:
CARLOS BLANCO: O LAPIS DO CARPINTEIRO
MIGUEL DE LIRA:_ O AGASALLO DE SILVIA
XOSÉ OLVEIRA “PICO”: BLANCA MADISON
ANTONIO MOURELOS: AS LEIS DE CELAVELLA

ACTRIZ DE REPARTO:
MARÍA PUJALTE: O LAPIS DO CARPINTEIRO
ROSA ÁLVAREZ: TRECE BADALADAS
MARÍA BOUZAS: O AGASALLO DE SILVIA
BLANCA MADISON
CAMILA BOSSA: AS LEIS DE CELAVELLA

COMUNICADOR DE TV:
ALFONSO HERMIDA MEJUTO: EN XOGO
YOLANDA CASTAÑO PEREIRA: MERCURIA
MARGARITA PAZOS BARCALA: TELEXORNAL/INFORMATIVOS
TACHO GONZÁLEZ: GRAN VERBENA

BANDA SONORA:
NANI GARCÍA: AS LEIS DE CELAVELLA
VIOLIA: AS VIAXEIRAS DA LÚA
PITI SANZ: TERRA DE MIRANDA
NANI GARCÍA/FRANCISCO ROSA: BLANCA MADISON

GUIÓN:
XOSÉ MORAIS/ANTÓN REIXA: O LÁPIS DO CARPINTEIRO
XAVIER VILLAVERDE: TRECE BADALADAS
CHECHE CARMONA/ELIGIO R. MONTERO/PURI SEIXIDO: AS LEIS DE CELAVELLA
CARLOS AMIL/DANIEL DOMÍNGUEZ/XAN CEJUDO: BLANCA MADISON

MONTAXE:
GUILLERMO REPRESA: O LAPIS DO CARPINTEIRO
MANU MAYO: AS LEIS DE CELAVELLA
CARLOS AMIL: BLANCA MADISON
SANDRA SÁNCHEZ: RÍAS BAIXAS

SON:
ALBERTO BEADE: O AGASALLO DE SILVIA
RUBÉN BERMÚDEZ/VÍCTOR SEIXO: AS LEIS DE CELAVELLA
FRAN ARCAY/RUBÉN BERMÚDEZ: TERRA DE MIRANDA
FRANCISCO HERMIDA: O LADRÓN DE RELIQUIAS

DESEÑO DE VESTIARIO:
MARTA ANTA/RUTH DÍAZ: AS LEIS DE CELAVELLA
XAN CEJUDO/ANA COSTAS: BLANCA MADISON
RUTH DÍAZ/MARI SEOANE: TERRA DE MIRANDA
CARMEN CASAL: COTA VERMELLA
RÍAS BAIXAS