Academia Galega do Audiovisual abríu esta mañá ante os medios de comunicación, os 25 sobres remitidos polo Notario á Xunta Directiva, e que contiñan os nomes das producións e profesionais que @s soci@s da A.G.A. elixiron como Finalistas en cada unha das 25 categorías establecidas nos Premios Meste Mateo 06. Aclarar que naquelas categorías nas que figuran máis de 4 finalistas, é por mor do empate producido nas votacións.
A ACADEMIA GALEGA DO AUDIOVISUAL DEU A COÑECER ÓS FINALISTAS ÓS PREMIOS MATEO 06

Os sobres coas votacións d@s soci@s foron abertos diante dos Medios de Comunicación

Santiago, 23 febreiro 2007

A Academia Galega do Audiovisual abríu esta mañá ante os medios de comunicación, os 25 sobres remitidos polo Notario á Xunta Directiva, e que contiñan os nomes das producións e profesionais que @s soci@s da A.G.A. elixiron como Finalistas en cada unha das 25 categorías establecidas nos Premios Meste Mateo 06. Aclarar que naquelas categorías nas que figuran máis de 4 finalistas, é por mor do empate producido nas votacións.

RELACIÓN DE FINALISTAS POR CATEGORÍA

MELLOR LONGAMETRAXE

DE BARES, de Voz Audiovisual S.A. e Matriuska Producciones S.L.
DE PROFUNDIS, de Continental, Desembarco Produccións e Zepelin Filmes
MIA SARAH, de Formato Producciones S.L.
UN FRANCO, 14 PESETAS, de Adivina Producciones e Drive Cine

PELÍCULA TV

A BIBLIOTECA DA IGUANA, de Ficción Producciones
LA ATLÁNTIDA, de Formato Producciones S.L.
OMAR MARTÍNEZ, de Adivina Producciones, Nadie Es Perfecto e Just Films
O PARTIDO, de Vaca Films Studio S.L.

PROGRAMA TV

A CASA DE 1906, de Filmanova S.L. e Continental Producciones
ALALÁ, de Televisión de Galicia
ONDA CURTA, de Televisión de Galicia
PLANETA CINE, de Televisión de Galicia

SERIE TV
25 ANOS DE AUTONOMÍA, do Centro Territorial de TVE en Galicia
A VIDA POR DIANTE, de Voz Audiovisual S.A.
LIBRO DE FAMILIA, de Editorial Compostela S.A.
PEPE O INGLÉS, de CTV S.A.

DOCUMENTAL
2050, de TV Siete
O BARCO DA MEMORIA, Servicios Audiovisuais Galegos Sagatv, S.L.
A DEDO. HISTORIAS DE AUTOSTOPISTAS, de Directo Producciones
LABREGOS DO MAR, de Producións Zopilote S.L., Alén Filmes e TVG
LINATAKALAM, de Ibisa Tv S.L.
LUME E FUME, de Bren Entertainment S.A.

PRODUCIÓN INTERACTIVA

WWW.ACASADE1906.COM de Continental Producciones S.L., Filmanova S.L. e Diego Delgado
CATÁLOGO DE REALIZADORES 2006, de A Fraga Maldita
WWW.DEPROFUNDISLAPELICULA.COM, de Interacción e Continental
WWW.ROSALIADECASTRO.ORG, de Desoños S.L.

PRODUCIÓN DE PUBLICIDADE

CABREIROÁ, A AUGA DA TERRA DA AUGA, de CONTINETAL E CABREIROÁ
GALICIA CALIDADE, de I.A.C.E. (LÚA FILMS)
HESPERIA GRAN HOTEL LA TOJA, de PÓRTICO DE COMUNICACIONES S.L.
LAS NOTICIAS DEL GUIÑOL, de ALGARABÍA ANIMACIÓN
UN CAMIÑO DE ESTRELAS, UNHA CIDADE DE CINE, de FICCIÓN PRODUCCIONES E INCOLSA

CURTAMETRAXE DE FICCIÓN

BECHOS RAROS, de FICCIÓN PRODUCCIONES E INCOLSA
BOS DÍAS, de DANIEL DE LA TORRE ALVAREDO
CICATRICES, de MR MISTO FILMS
S.O.S, de ANTONIO MOURELOS

CURTAMETRAXES DE ANIMACIÓN

A BRUXA CATUXA, de GRÁNDOLA NOVA
A PROMESA, de PLAN AUDIOVISUAL CONCELLO DE BOIRO
O LADRÓN DE BONECAS, de MATRIUSKA PRODUCCIONES S.L.
O GLOBO ANIMADO, de PRODUCIÓNS ZOPILOTE S.L.

DIRECCIÓN DE PRODUCIÓN

ANA MÍGUEZ, por A VIDA POR DIANTE
CARLOS AMOEDO, por A CASA DE 1906
JESÚS ALONSO, por UN FRANCO, 14 PESETAS
PABLO ATIENZA e ÁLVARO RON, por MÍA SARAH

DIRECCIÓN DE FOTOGRAFÍA

ALBERTO GOITIA, por A BIBLIOTECA DA IGUANA
MIGUELANXO PRADO, por DE PROFUNDIS
RICKY MORGADE, por O PARTIDO
TOTE TRENAS, por UN FRANCO, 14 PESETAS

MAQUILLAXE E PERRUQUERÍA

ANA MUÍÑO, MARIAN SÁNCHEZ, FANI MOSQUERA E LORENA CALVO, por LIBRO DE FAMILIA
RAQUEL FIDALGO, por DÍAS AZUIS
RAQUEL FIDALGO E ELENA GOTTIG, por DE BARES
SARA MÁRQUEZ E ÓSCAR ARAMBURO, por UN FRANCO, 14 PESETAS

DESEÑO DE VESTIARIO

ANA LÓPEZ, por A CASA DE 1906
JOSÉ MARÍA DE COSSÍO E PUY UCHE, por UN FRANCO, 14 PESETAS
MARÍA FANDIÑO, por LIBRO DE FAMILIA
MARGARET WATTY, por MIA SARAH
MARTA ANTA, por DÍAS AZUIS

DIRECCIÓN ARTÍSTICA

CURRU GARABAL, por MIA SARAH
ENRIQUE FAYANÁS, por UN FRANCO, 14 PESETAS
MARTA VILLAR, por A CASA DE 1906
MIGUELANXO PRADO, por DE PROFUNDIS

MONTAXE

JULIA JUANATEY E MARISOL TORREIRO, por A VIDA POR DIANTE
LUISMA DEL VALLE, por UN FRANCO, 14 PESETAS
MARIO IGLESIAS, por DE BARES
MIGUELANXO PRADO, por DE PROFUNDIS
TOÑO LÓPEZ, por A CASA DE 1906

SON

CARLOS MOURIÑO E PABLO BEADE, por MIA SARAH
FRAN ARCAY, ALFONSO COUCEIRO e VÍCTOR SEIXO, por A VIDA POR DIANTE
NANI GARCÍA E JAVIER FERREIRO, por DE PROFUNDIS
CLAUDIO CANEDO e MARTIÑO LOIS , por A CASA DE 1906

GUIÓN

CARLOS IGLESIAS, por UN FRANCO, 14 PESETAS
MARIO IGLESIAS, por DE BARES
MIGUELANXO PRADO, por DE PROFUNDIS
XOSÉ MORAIS E SONIA BARROS, por A CASA DE 1906

BANDA SONORA

MARIO DE BENITO, por UN FRANCO, 14 PESETAS
MILLADOIRO, PABLO MILANÉS E MIGUEL NÚÑEZ, por SEMPRE HABANA
NANI GARCÍA, por DE PROFUNDIS
PITI SANZ, por PEPE O INGLÉS
SERGIO MOURE E STEPHEN WARBECK, por CARGO

DIRECCIÓN

CARLOS IGLESIAS, por UN FRANCO, 14 PESETAS
MARIO IGLESIAS, por DE BARES
MIGUELANXO PRADO, por DE PROFUNDIS
SONIA BARROS, por A CASA DE 1906

REALIZACIÓN

BEATRIZ DEL MONTE, por A CASA DE 1906
CARLOS SEDES E MANUEL A. ESPIÑEIRA, por A VIDA POR DIANTE
RUBÉN GARCÍA-LOUREDA DÍAZ, por HAI DEBATE
SENÉN BERNÁRDEZ, por ALALÁ

COMUNICADOR TV

MANOLO ROMÓN, por LIBRO ABERTO
MAYTE CABEZAS AMIGO, por A REVISTA FIN DE SEMANA
PACO LODEIRO, por CIFRAS E LETRAS
PILAR GARCÍA REGO, por ALALÁ

INTERP. MASCULINA PROTAGONISTA

CARLOS IGLESIAS, por UN FRANCO, 14 PESETAS
DANIEL BRÜHL, por CARGO
EVARISTO CALVO, por A BIBLIOTECA DA IGUANA
LUIS TOSAR, por CARGO

INTERP. FEMININA PROTAGONISTA

BELÉN CONSTENLA, por A VIDA POR DIANTE
ISABEL BLANCO, por UN FRANCO, 14 PESETAS
MELA CASAL, por A VIDA POR DIANTE
NIEVE DE MEDINA, por UN FRANCO, 14 PESETAS

INTERP. MASCULINA SECUNDARIA

MIGUEL DE LIRA, por UN FRANCO, 14 PESETAS
ANTONIO DURÁN, MORRIS, por O PARTIDO
SANTI PREGO, por DE BARES
VÍCTOR MOSQUEIRA, por A VIDA POR DIANTE

INTERP. FEMININA SECUNDARIA

FELI MANZANO, por UN FRANCO, 14 PESETAS
MARÍA SALGUEIRO, por A VIDA POR DIANTE
MARTA LARRALDE, por DÍAS AZUIS
OLALLA SALGADO, por A VIDA POR DIANTE
ROSA ÁLVAREZ, por DE BARES

Este ano, e por vez primeira na A.G.A., creouse unha Comisión para velar polo cumprimento das Bases por parte de tódalas empresas que enviaron as súas candidaturas ó comezo do proceso. Esta Comisión estivo composta por: Montse Besada en representación do sector da produción; Ana Monteagudo por Dirección; Rivadulla Corcón polos Guionistas; Xosé Luís Bernal (Farruco) pol@s intérpretes; Ignacio Pardo Pedrosa, por Arte; Ignacio Benedetti por Promoción; Victorino Lourido por Fotografía; Piti Sanz por Música; José Alberto Suárez polo sector de son, e por Posprodución, Carlos López Ríos, profesionais todos eles membros da Academia Galega do Audiovisual. A Comisión foi quen de determiñar a aceptación das Canditaturas que cumprían os requisitos esixidos nas Bases que rexen estes Premios.

Cómo foi o calendario das votacións:

O proceso comezou o 1 de decembro pasado, coa apertura do prazo de envío de candidaturas por parte das empresas Produtoras, Escolas, Televisións e profesionais, prazo que rematou o día 2 de xaneiro deste ano. O 19 de Xaneiro, publicáronse as candidaturas aceptadas pola Comisión, e abríuse o prazo de alegacións –que rematou o 26 de xaneiro-, e foi o pasado 31 dese mes cando a Xunta Directiva remitíu ós/ás soci@s as listaxes das Candidaturas para que est@s votasen a catro finalistas en cadansúa categoría, tendo que remitir os sobres cos votos ó Notario antes do 16 de febreiro.

Do resultado desas Votacións, que constitúen a primeira rolda, sairon os FINALISTAS que hoxe se deron a coñecer.

… e agora só falta…

Unha vez coñecidos os FINALISTAS de cada categoría, o vindeiro 26 de febreiro enviaranse de novo ós soci@s da Academia as papeletas cos nomes dos FINALISTAS para levar a cabo deste xeito, a segunda e derradeira rolda de votacións. O Notario deberá ter os votos emitidos antes do vindeiro 20 de abril, data tope para figurar mesmo no mataselos de Correos. Desta votación, sairán os/as gañador@s dos Premios, que coñeceremos na Gala de Entrega dos Premios Mestre Mateo 06 que se celebrará no mes de abril.

Lembrar por último que este ano, o índice de Empresas que presentaron candidaturas –producións e profesionais- para os Premios incrementouse nun 55% sobre a convocatoria do pasado ano, e nun 26 % o número de producións respecto do mesmo ano.