A presidenta da Academia Galega do Audiovisual, María Bouzas, acompañada por Nani García, directivo da entidade; Marisela Lens, xerente; e Miguel Lorenzo, asesor xurídico, fixeron público esta mañá os nomes dos finalistas aos Premios Mestre Mateo 2007 nas súas vinte e cinco categorías.
En rolda de prensa, os representantes da Academia procederon á apertura e lectura en directo dos sobres cos resultados das votacións escrutadas ante notario. Nesta edición, presentáronse 121 traballos de 86 produtoras.

Tras a lectura e felicitación aos finalistas da presente edición, María Bouzas anunciou a data e lugar de celebración da Gala, que este ano terá como escenario o Teatro Jofre de Ferrol, o 15 de abril.

Os finalistas, por categorías, son os seguintes:

MELLOR LONGAMETRAXE

“CONCURSANTE” de CONTINENTAL PRODUCCIONES S.L.; LAZONA FILMS; NEPHILIM PRODUCCIONES; CASTELAO PRODUCTIONS.

“HOTEL TÍVOLI” de FILMANOVA INVEST S.A.; FILMANOVA; AQUAFILMS; ANIMATÓGRAFO DOIS; ZENTROPA.

“UNHA MULLER INVISIBLE” de MILOU FILMS; TORNASOL FILMS; CONTINENTAL PRODUCCIONES.

“O NENO DE BARRO”, de ADIVINA PRODUCCIONES.

MELLOR LONGAMETRAXE DE ANIMACIÓN

“DONKEY XOTE” de BREN ENTERTAINMENT S.A.

“GRITOS EN EL PASILLO” de PERRO VERDE FILMS.

“NOCTURNA” de “FILMAX ANIMACIÓN.

MELLOR PROGRAMA DE TV

“ALALÁ” de TVG.

“CRIATURAS” de PÓRTICO COMUNICACIONES S.L.

“HAI QUE MOLLARSE” de BREN ENTERTAINMENT S.A.

“HISTORIAS DE GALICIA” de TVG.

MELLOR SERIE DE TV

“AIR GALICIA” de PRODUCIÓNS ZOPILOTE; CTV.

“E POR QUÉ?” de CONTINENTAL PRODUCCIONES S.L.; ALGARABÍA.

“LINATAKALAM” de IBISA TV S.L..

“A VIDA POR DIANTE” de VOZ AUDIOVISUAL S.A.

MELLOR DOCUMENTAL

“OS 15000 DE NEWARK” de ANXO FERNÁNDEZ PRODUCCIONES, S.L.

“DANDO A NOTA” de ADIVINA PRODUCCIONES.

“HISTORIA DUNHA PARROQUIA” de BREN ENTERTAINMENT S.A.

“ISAAC” de EAF PRODUCCIÓNS.

“TOLOS POR XAPÓN” de BREN ENTERTAINMENT S.A.

MELLOR OBRA EXPERIMENTAL OU INTERACTIVA

“ COUSAS DO KULECHOV” de SUSANA REY CRESPO

“ECOS” de RUBÉN COCA P.C.

“ EL HUMANOIDE” de PRODUCCIONES HIPOTÁLAMO S.L.

“SQR” de PÍXEL GRAFICS

MELLOR OBRA PUBLICITARIA

“CAMPAÑA ESTRELLA GALICIA MAPIE” de MONDOTROPO S.L.

“AS CORES DA RÚA” de LÚA FILMS; I.A.C.E., S.L.

“EN GALEGO TES TODO POR DICIR” (XUNTA DE GALICIA, SECRETARÍA XERAL DE POLÍTICA LINGÜÍSTICA) de CONGO PRODUCCIONES AUDIOVISUALES Y GRÁFICAS, S.L.

“VIVAMOS COMO GALEGOS” (GADISA) de CONGO PRODUCCIONES AUDIOVISUALES Y GRÁFICAS, S.L.

MELLOR CURTAMETRAXE DE FICCIÓN

“ADEUS EDRADA?” de RUBÉN RIÓS; ALEM FILMES.

“DA MÁN DA RAÍÑA VERMELLA” de CORRELO FILMES.

“O HOSPITAL” de IVÁN SEOANE

“ROSA DOS VENTOS” de MR. MISTO FILMS, S.L.

MELLOR CURTAMETRAXE DE ANIMACIÓN

“O BUFÓN E A INFANTA” de DYGRA FILMS, S.L.

“DON SEÑOR E O HOME DO SOÑO” de MATRIUSKA PRODUCCIONES

“A FLOR MÁIS GRANDE DO MUNDO” de CONTINENTAL PRODUCCIONES, S.L.

“MAN” de AUDIOVISUAL DE SERVICIOS KAIRÓS.

MELLOR DIRECCIÓN DE PRODUCIÓN

ANA MÍGUEZ, por “A VIDA POR DIANTE”.

EDUARD VALLÉS y JUAN LOVECE, por “O NENO DE BARRO”.

EVA GÓMEZ, por “HISTORIAS DE GALICIA”.

MARÍA LIAÑO, por “HOTEL TÍVOLI”.

MARTÍN RAMUDO, por “HAI QUE MOLLARSE”

MELLOR DIRECCIÓN DE FOTOGRAFÍA

ALBERTO GOITIA PAISA, por “HISTORIAS DE GALICIA”.

JUAN MORGADE, por “A CASA DE 1907”.

SUSO BELLO, por “O NENO DE BARRO”.

XOSÉ MANUEL NEIRA e CARLOS VILAS, por A VIDA POR DIANTE.

MELLOR MAQUILLAXE E PERRUQUERÍA

ALMUDENA FONSECA e ALBERTO SCHUSTER, por “HOTEL TÍVOLI”.

BEATA WOJTOWICZ, por “O NENO DE BARRO”.

CARMEN PORTO, MARÍA PÉREZ e JENYFER LÓPEZ, por “AIR GALICIA”.

NATALIA ARCAY e NOELIA ARCAY, por “A VIDA POR DIANTE”.

MELLOR DESEÑO DE VESTIARIO

CECILIA MONTI, por “O NENO DE BARRO”.

ISABEL VÁZQUEZ, por “HISTORIAS DE GALICIA”.

LOLA DAPENA e ALICIA DAPENA, por “AIR GALICIA”.

RUTH DÍAZ, por “A VIDA POR DIANTE”.

MELLOR DIRECCIÓN ARTÍSTICA

CURRU GARABAL, por “VALDERREI”.

ESTEBAN MARTÍN, por “DONKEY XOTE”.

MARIELA RÍPODAS, por “O NENO DE BARRO”.

MARTA VILLAR, por “A CASA DE 1907”.

MELLOR MONTAXE

GUILLERMO REPRESA e RODRIGO CORTÉS, por “CONCURSANTE”.

JULIA JUANATEY e MARISOL TORREIRO, por “A VIDA POR DIANTE”.

RITA ROMERO, por “O NENO DE BARRO”.

SANDRA SÁNCHEZ, por “ISAAC”.

MELLOR SON

ALFONSO COUCEIRO e VÍCTOR SEIXO, por “A VIDA POR DIANTE”.

NOSTRADINE BENGEZZOU e JEAN LIONEL, por, “NOCTURNA”.

PERFECTO DE SAN JOSÉ PRIETO e ALBERTO SUÁREZ, por “O NENO DE BARRO”.

SERGIO BURMAN, CHARLIE SCHMUCLER e FRAN GUDE, por “CONCURSANTE”.

MELLOR GUIÓN

CARLOS ARES, XOSÉ CASTRO e ANDRÉS MAHÍA, por “AIR GALICIA”.

CARLOS PORTELA, X.M. VEGA, ROSA Gª BELLO e X.A. DOMELO, por “HISTORIAS DE GALICIA”.

JORGE ALGORA, CHRISTIAN BUSQUIER e HÉCTOR CARRÉ, por “O NENO DE BARRO”.

RODRIGO CORTÉS, por “CONCURSANTE”.

MELLOR MÚSICA ORIXINAL

MANU CHAO, por “LT22, RADIO LA COLIFATA”.

MANUEL RIVEIRO, por “HISTORIA DUNHA PARROQUIA”

NANI GARCÍA, por “O NENO DE BARRO”.

PITI SANZ, por “AIR GALICIA”.

MELLOR DIRECCIÓN

JORGE ALGORA, por “O NENO DE BARRO”.

MARCOS NINE, por “HISTORIA DUNHA PARROQUIA”.

RODRIGO CORTÉS, por “CONCURSANTE”.

XOSÉ MANUEL VEGA, por “HISTORIAS DE GALICIA”.

MELLOR REALIZACIÓN

CARLOS SEDES e MANUEL ESPIÑEIRA, por “A VIDA POR DIANTE”.

RICARDO LLOVO, por “HISTORIAS DE GALICIA”.

SANDRA SÁNCHEZ, CHEMA GAGINO e LUIS MONTENEGRO, por “A CASA DE 1907”.

XOSÉ ANTÓN MOURE e FRAN VELO, por “HAI QUE MOLLARSE”.

MELLOR COMUNICADOR DE TV

ANA RODRÍGUEZ , por “HAI DEBATE”.

CARLOS BLANCO, por “O GRAN CAMIÑO”.

MAYTE CABEZAS AMIGO, por “A REVISTA FIN DE SEMANA”.

XOSÉ BARATO, por “HISTORIAS DE GALICIA”.

MELLOR INTERPRETACIÓN MASCULINA PROTAGONISTA

ANTONIO DURÁN “MORRIS”, por “AIR GALICIA”.

CHETE LERA, por “O NENO DE BARRO”.

DANIEL FREIRE, por “O NENO DE BARRO”.

FEDERICO PÉREZ, por “AIR GALICIA”.

JUAN CIANCIO, por “O NENO DE BARRO”.

LEONARDO SBARAGLIA, por “CONCURSANTE”.

MELLOR INTERPRETACIÓN FEMININA PROTAGONISTA

BELÉN CONSTENLA, por “A VIDA POR DIANTE”.

MARÍA BOUZAS, por “UNHA MULLER INVISIBLE”.

MARIBEL VERDÚ, por “O NENO DE BARRO”.

MELA CASAL, por “ A VIDA POR DIANTE”.

MELLOR INTERPRETACIÓN MASCULINA DE REPARTO

ABEL AYALA, por “O NENO DE BARRO”.

CHETE LERA, por “CONCURSANTE”.

LUIS ZAHERA, por “CONCURSANTE”.

XAVIER DEIBE, por “A VIDA POR DIANTE”.

MELLOR INTERPRETACIÓN FEMININA DE REPARTO

MABEL RIVERA, por “HOTEL TÍVOLI”.

MARÍA SALGUEIRO, por “A VIDA POR DIANTE”.

OLALLA SALGADO, por “A VIDA POR DIANTE”.

TAMARA CANOSA, por “VALDERREI”.