A Academia Galega do Audiovisual deu a coñecer hoxe os finalistas de cada unha das 25 categorías establecidas nas Bases dos Premios Mestre Mateo 05, que optan á estatuíña que se entregará o 19 de Marzo na Coruña, no decurso da Gala de Entrega dos Premios, e que será retransmitida en rigoroso directo pola TVG. Foi esta mañá cando o presidente da A.G.A., Manolo Gómez, acompañado pola xerente Mamen Quintas, o letrado deste organismo, Miguel Lorenzo, e a xefa de Programas da TVG Ana Cermeño, abriron diante dos medios de comunicación os 25 sobres que contiñan os nomes das producións e dos profesionais nominados, é dicir, os finalistas resultantes da primeira rolda de votación que @s soci@s da Academia consideraron idóneos para optar, na que será a segunda e derradeira rolda de votacións, ó Premio de cadansúa categoría.
XA COÑECEMOS ÓS NOMINADOS ÓS PREMIOS MM 05

As Leis de Celavella, Libro de Familia, El Sueño de una noche de San Juan ou León y Olvido, entre as máis nominadas

A.G.A., 23 febreiro 2006.- A Academia Galega do Audiovisual deu a coñecer hoxe os finalistas de cada unha das 25 categorías establecidas nas Bases dos Premios Mestre Mateo 05, que optan á estatuíña que se entregará o 19 de Marzo na Coruña, no decurso da Gala de Entrega dos Premios, e que será retransmitida en rigoroso directo pola TVG. Foi esta mañá cando o presidente da A.G.A., Manolo Gómez, acompañado pola xerente Mamen Quintas, o letrado deste organismo, Miguel Lorenzo, e a xefa de Programas da TVG Ana Cermeño, abriron diante dos medios de comunicación os 25 sobres que contiñan os nomes das producións e dos profesionais nominados, é dicir, os finalistas resultantes da primeira rolda de votación que @s soci@s da Academia consideraron idóneos para optar, na que será a segunda e derradeira rolda de votacións, ó Premio de cadansúa categoría.

O número de Produtoras presentadas foi de 37, e o de producións ascende a 93, mentres que foron 95 os profesionais que optaron a seren nominados nesta votación. Deste proceso, resultan nominados en cada categoría os que seguen:

Á mellor Longametraxe optan:

* El sueño de una noche de San Juan, de Dygra Films S.L.
* Heroína, de Continental Producciones, Tornasol, Milú Films e TVG
* León y Olvido, de Xamalú Films
* Para que non me esquezas, de Continental Producciones e TVG

Á mellor Longametraxe documental optan:

* El País de Nomeacuerdo, de Anxo Fernández Producciones SL.
* Exilios, Lorenzo Varela, de Acuarela Comunicación S.L.
* Viceversa, non me chames estranxeiro, de Acuarela Comunicación S.L.

Á mellor Película de TV optan:

* Máis ca irmáns, de Continental Producciones, Diagonal TV, Toma 27, TVG, TV de Catalunya e Canal Sur Televisión
* Mentíndolle á vida, de Adivina Producciones, Just Films e General Vídeo Productions

Ó mellor programa de TV optan:

* Consumidores, de TVE Centro Territorial de Galicia
* Implícate Gala 2005, de 4 Free minds

Á mellor Serie de TV optan:

* 4º sen ascensor, de Filmanova SL e La Región
* As Leis de Celavella, de Voz Audiovisual S.A.
* Libro de Familia, de Editorial Compostela S.A.
* Terra de Miranda, de Voz Audiovisual S.A.

Ó mellor Documental optan:

* As Voces do Prestige, de Directo de Información e Divulgación S.L.
* En Son de Paz, de Saga TV
* Hanan. De Marrocos a Galicia. O que nos une. De Ibisa TV S.L.
* Sempre Xonxa en Petín, de Vía Láctea Filmes, Visafilmes, Zozo Films e Domingo Díaz PC

Á mellor Produción Interactiva optan:

* O Mando Manda, de Interaccion CIM S.L.
* Percebe, de Saga TV
* Web Avelino González, de Desoños S.L.
* Web Dygra Films, de Dygra Films

Á mellor Produción de Publicidade optan:

* Caixanova, onde nacen as ideas, de I.A.C.E. S.L. e Lúa Films
* Compostela, Capital de compras, de Saga TV
* Making Off de Pataghorobí, de Escola de Imaxe e Son de Vigo
* Making Off da Gala Premios MM 04, da Escola de Imaxe e Son de Vigo

Á mellor Curtametraxe de Ficción optan:

* Mártires, de Ignacio Benedeti Cinema S.L.
* Redondeo, de Ciudadano Frame S.L.
* Rosas, de Mr Misto Films S.L.
* Te quiero mal. Ciega por primera vez, de Ficción Producciones S.L.

Á mellor Curtametraxe de Animación optan:

* Boiro, de Matriuska Producciones S.L.
* Canon, do Máster en Creación y Comunicación Digital
* Dioses del Nilo, de Máster en Creación y Comunicación Digital
* El Retorno de la Ley, de Dygra Films S.L.
* KM 53, de Producciones Vigo, Escola de Imaxe e Son de Vigo e Escola Galega de Artes Cinematográficas (Egaci)

Á mellor Dirección de Produción optan:

* Alfonso Blanco e Paula Fernández, por As Leis de Celavella
* Josean Gómez, por Heroína
* Juan Nouche e D. José Francisco Barba Escribá, por El Sueño de una noche de San Juan
* María Liaño, por 4º sen ascensor

Á mellor Dirección de Fotografía optan:

* Alejandro Bálsamo, por El Sueño de una noche de San Juan
* Alfredo Mayo, por Heroína
* Suso Bello, por Mentíndolle á vida
* Xosé Manuel Neira por As Leis de Celavella

Á mellor maquillaxe e perruquería optan:

* Ana Muíño e Noelia Arcay por As Leis de Celavella
* Fanny Bell, Carolina Varela e Óscar Aramburu, por 4º sen ascensor
* Raquel Fidalgo e María Barreiro, por Libro de Familia
* Trini F. Silva, por León y Olvido

Ó mellor Deseño de vestiario optan:

* Estíbaliz Markiegi e Marta Anta, por Heroína
* Mari Seoane e Julia Rodríguez, por Terra de Miranda
* Marta Anta e María Fandiño por Libro de Familia
* Rodrigo Roel, por León y Olvido
* Ruth Díaz, por As Leis de Celavella

Á mellor Dirección Artística optan:

* Alberto Taracido por El Sueño de una noche de San Juan
* Antonio Pereira por As Leis de Celavella
* Marta Villar por Heroína
* Rodrigo Roel por León y Olvido

Á mellor Montaxe optan:

* Javier Alberto Correa Hartley por León y Olvido
* Manu Mayo por As Leis de Celavella
* Martín Fiallega, por Libro de Familia
* Mercedes Arcones, Juan Galiñanes y Ángel de la Cruz, por El Sueño de una noche de San Juan

Ó mellor Son optan:

* Carlos Faruolo e Jaime Fernández, por El Sueño de una noche de San Juan
* Ibiricu, por León y Olvido
* Rubén Bermúdez e Víctor Seixo, por As Leis de Celavella
* Son do Tagalem, por Libro de Familia

Ó mellor Guión optan:

* Ángel de la Cruz e Beatriz Iso Soto, por Sueño de una noche de San Juan
* Xabier Bermúdez por León y Olvido
* Xosé Castro, Andrés Mahía, Carlos Ares, Ramón Campos, Iván L. Gimeno, Daniel D. García, Jacobo Paz, Xosé Antón Moure, Paco Abelleira, Raúl Dans, Daniel Domínguez, Pedro Ramos, Eva Vázquez, Eligio R. Montero, Miguel Anxo Murado, Mario Neves, Chema Gagino e Marcos Nine, por As Leis de Celavella
* Xosé Morais, David Ríos, Xosé Antón Moure, Fran Velo, Mirian Fernández, Araceli Gonda, Fernando Rodríguez, Michael Cassidy, Ramón Campos e Carlos Portela, por 4º sen ascensor

Á mellor Banda Sonora optan:

* Arturo Krees e Artur Guimaraes por El Sueño de una noche de San Juan
* Lucio Godoy por Heroína
* Nani García por As Leis de Celavella
* Piti Sanz por Terras de Miranda

Á mellor Dirección optan:

* Jorge Coira e Carlos Sedes, por As leis de Celavella
* Manolo Gómez e Ángel de la Cruz, por El Sueño de una noche de San Juan
* Patricia Ferreira por Para que non me esquezas
* Xabier Bermúdez por León y Olvido

Á mellor Realización optan:

* Giselle Llanio Rosabai por Libro de Familia
* Jorge Coira e Carlos Sedes, por As leis de Celavella
* Rubén García Loureda-Díaz por Con C de Cultura de TVG
* Toño López Ríos por 4º sen ascensor

Ó Premio de mellor Comunicador/a optan:

* Begoña Fontenla por Telexornal Mediodía
* Manuel Pampín, por Telexonal Fin de Semana
* Mayte Cabezas, por A revista de Fin de Semana da TVG
* Yolanda Castaño por Mercuria

Á mellor Interpretación Masculina Protagonista optan:

* Ernesto Chao, por Pratos Combinados, capítulo Asasinato na aldea
* Fernando Fernán Gómez por Para que non me esquezas
* Morris (Antonio Durán), por Pratos Combinados, capítulo Asasinato na aldea
* Xosé Barato por 4º sen ascensor
* Xosé Luís Bernal /Farruco/ por Terra de Miranda

Á mellor Interpretación Feminina Protagonista optan:

* Adriana Ozores por Heroína
* Cristina Castaño por 4º sen ascensor
* Iolanda Muíños por Libro de Familia
* Marta Larralde por León y Olvido

Á mellor Interpretación Masculina Secundaria optan:

* Avelino González por As Leis de Celavella
* Carlos Blanco por Heroína
* Gonzalo Uriarte por Libro de Familia
* Manuel Millán por Pratos Combinados, capítulo Asasinato na aldea
* Monti Castiñeiras por Libro de Familia
* Víctor Mosqueira por Para que non me esquezas

Á mellor Interpretación Feminina Secundaria optan:

* Camila Bossa por As Leis de Celavella
* Mabel Rivera por Máis ca irmáns
* María Bouzas por Heroína
* Marta Etura por Para que non me esquezas
* Rosa Álvarez por Libro de Familia

Dende mañá venres 24 de febreiro, e ata o vindeiro 10 de marzo, desenvolverase a segunda e derradeira rolda de votacións dos socios e socias da Academia, pero estes resultados que determiñan ós trundadores de cada categoría, só os poderemos coñecer en directo no decurso da Gala de Entrega dos Premios MM 05 que se celebra na Coruña o domingo 19 de marzo.

Antes, o día 9 de marzo, celebrarase no Theatre de A Coruña ( rúa Rei Abdalah 13) a Festa dos Nominados, á que acudirán ademais destes, tódolos socios e socias da Academia así como distintas entidades, empresas e autoridades do sector como convidados.